Novela má zabezpečiť zapracovanie európskej smernice o odpadoch do domácej legislatívy, lebo za doterajšie nesplnenie tejto podmienky Slovensku hrozí pokuta.
BRATISLAVA 10. októbra (SITA) – Kabinet dnes urobil prvý krok, aby Slovensko nedostalo pokutu od Európskej komisie za to, že sme do zákonov neprevzali európsku smernicu o odpadoch. Vláda dnes chválila novelu zákona o odpadoch, ktorá túto požiadavku napĺňa. Komisia pritom na Slovensko už podala žalobu za nedodržanie transpozičnej lehoty. „Máme ambíciu to prijať tak, aby platil od 1. januára 2013, tak dúfam, že európsky súd dovtedy nerozhodne a nevyrubí pokutu,“ vyhlásil po rokovaní vlády šéf envirorezortu Peter Žiga. Ministri odsúhlasili aj návrh na skrátené legislatívne konanie, oba materiály smerujú do parlamentu. Slovensko čelí žalobe spolu s ďalšími tromi členskými štátmi Európskej únie - Bulharskom, Maďarskom a Poľskom. Európska komisia žiada, aby Slovensko platilo sankciu viac ako 17-tisíc eur denne. Prevzatie rámcovej smernice si vyžiadalo zmenu niektorých zákonných definícií a súčasne zavedenie nových zákonných definícií pre nové pojmy v súlade s textom rámcovej smernice. Dochádza k zmene v hierarchii odpadového hospodárstva, pričom dôraz sa má klásť na predchádzanie vzniku odpadu a na znižovanie nepriaznivých vplyvov vzniku odpadu na životné prostredie a zdravie ľudí s cieľom zvyšovania efektívnosti využitia odpadu ako zdroja. K návrhu tzv. malej novely zákona o odpadoch v novej podobe bolo v medzirezortnom pripomienkovom konaní doručených 435 pripomienok, z toho 229 závažných.
Väčšina pripomienok sa týkala zlého pochopenia smernice, čo rezort v pripomienkových konaniach vysvetlil namietajúcim subjektom aj so súvislosťami. Ďalšie pripomienky išli nad rámec smernice a nutných povinností, ktoré z nej vyplývali, pričom súčasná novela rieši len povinné ustanovenia, ktoré vyplývajú zo smernice EK.
Rezort pôvodný návrh zákona o odpadoch stiahol po tom, ako prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a namiesto neho dal do procesu novelu, ktorá obsahuje len implementovanie smernice EÚ. Rezort tak reagoval na vysoký počet pripomienok, ktoré prišli k zákonu o odpadoch. Medzirezortné pripomienkové konanie sa skončilo s 2 815 pripomienkami, pričom 1 804 bolo zásadných. "Znamená to, že zákon bol pripravený zle," povedal Žiga. Preto ministerstvo prišlo s náhradou, ktorá spočíva v jednoduchšej novele, ktorá má zabezpečiť implementovanie európskej smernice.
Zdroj: SITA a Odbor komunikácie MŽP SR
11.10.2012