Spoplatňovanie "igelitiek" v EÚ už do dvoch rokov

Europoslanci odhlasovali odpadovú novelu, ktorá prinúti členské štáty igelitky spoplatniť alebo prijať iné opatrenia na znižovanie ich používania. Slovensko by s plnením nemalo mať problém.

 

Európsky parlament dnes odsúhlasil novelu smernice o obaloch a odpadov z obalov, s cieľom znížiť spotrebu takzvaných jednorazových plastových tašiek, ktorých priemerný Slovák ročne použije až 466. Dáni či Fíni, ktorí sú omnoho šetrnejší  k životnému prostrediu spotrebujú napríklad len štyri.

Komisia odhaduje, že až 89 percent všetkých igelitiek použijeme len raz. Ročne tak vyhodíme až 8 miliárd kusov pričom veľké množstvo skončí ako nechcený odpad v európskych lesoch, riekach a na mori.

Členské štáty si na základe novej legislatívy môžu vybrať, ktoré opatrenia na znižovanie spotreby plastových tašiek sú pre nich vhodnejšie. Jednou z možností, ktoré odporúča aj samotná Komisia a Parlament je spoplatnenie tašiek.

Väčšina obchodných reťazcov pôsobiacich na Slovensku už tašky svojim zákazníkom predáva. Napríklad v Mojej Samoške či Metre tašku kúpite za päť centrov. Britský reťazec Tesco zvýšil poplatok z pôvodných  3 centov na 5 centov v októbri minulého roka.

Spoplatnenie igelitiek obchodníkom už pred časom odporučilo aj Ministerstvo životného prostredia SR a eviduje už prvé pozitívne výsledky. „Množstvo vydaných respektíve predaných plastových tašiek významne pokleslo,“ konštatoval pre EurActiv hovorca rezortu Maroš Stano.

Podľa slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH, EPP) bude mať smernica pre Slovensko význam aj napriek už prijatým opatreniam a posunie nás z „chvosta“ európskeho rebríčka.

Spoplatnenie verzus redukčné ciele

Ak členské štáty tašky nespoplatnia, musia zaviesť opatrenia, ktoré zaručia obmedzenie ročnej spotreby igelitiek na 90 kusov na obyvateľa do roku 2019 a 40 kusov do roku 2020. Krajinám je však ponechaná voľná ruka pri výbere „rovnako efektívnych nástrojov,“ ako je osvedčené spoplatňovanie.

Slovenský Zväz obchodu a cestovného ruchu sa preto obáva, že „členské štáty budú priamo nabádané, aby použili opatrenia ako dodatočné zdaňovanie, poplatky a zákazy...čím postupne stratia na význame všetky opatrenia zamerané na zabezpečenie funkčného vnútorného trhu.“

Dánska europoslankyňa za Zelených Margrete Auken, ktorá za Parlament vyjednávala konečnú podobu novely počas trojstanných rokovaní s Radou a Komisiou, na otázku EurActivu odpovedala vyhýbavo. „Tento argument som už počula. Ale nevidím v tom problém. Mnoho vecí robíme v členských štátoch inak,“ naznačila.

Nejasnými ostávajú aj konkrétne opatrenia, ktoré môžu členské štáty zaviesť, aby do roku 2019 dosiahli predpísanú redukciu. „Nemám takú veľkú fantáziu, aby som vám vedela povedať všetky možnosti,“ odpovedala Auken.

Členské štáty však na rozdiel od predchádzajúcej legislatívy budú môcť používanie plastových tašiek zakázať úplne. V minulosti za podobný zákaz hrozil Taliansku súdny proces, pretože viacero výrobcov plastu namietalo voči takejto fragmentácii vnútorného trhu únie.

Prečo iba plastové tašky?

Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR navyše prekáža, že sa novela zameriava „výlučne na jeden typ plastového odpadu.“

Európski zákonodarcovia sa napríklad rozhodli vynechať takzvané veľmi ľahké plastové tašky, ktoré v obchodoch používame na balenie kusového ovocia ako sú citróny, pomaranče či banány.

Dôvodom je, že neexistuje štatistika o ich vplyve na životné prostredie. Komisia by sa však k „sáčkom“ mala vrátiť už o dva roky a predstaviť nový legislatívny návrh na znižovanie ich počtu.

„Zachránené“ sú aj takzvané oxo-rozložiteľné tašky, ktoré europoslankyňa Auken označila za „britský fejk.“

Výrobcovia tvrdia, že majú priaznivejší vplyv na životné prostredie, pretože sa v prírode rozložia až na takmer neviditeľné čiastočky. Environmentálne organizácie však upozorňujú, že takéto čiastočky znečisťujú a kontaminujú životné prostredie ešte výraznejšie a jednoduchšie sa dostávajú do potravinového reťazca.

Novela nepredpisuje redukčné ciele pre tento druh tašiek. Podľa europoslankyne Auken je to najmä kvôli vplyvu britského priemyslu, ktorý má byť „naviazaný priamo na vládnych konzervatívcov.“

Namiesto znižovania ich počtu si pod hrozbou veta Briti vydobyli ústupok. Komisia má za úlohu do dvoch rokov pripraviť štúdiu o ich vplyve na životné prostredie a na jej základe "zvážiť ďalší postup."

Pozície

Spoločnosť Tesco Stores SR uvádza, že sa dlhodobo snaží znižovať spotrebu plastových tašiek. "Igelitové tašky sme preto v júni 2013 spoplatnili. Rok po spoplatnení igelitových tašiek naši zákazníci znížili spotrebu igelitových tašiek o takmer 75 percent, čo považujeme za veľký úspech."

Zákazníkov motivuje používať ekologické alternatívy, určené na dlhodobé používanie. Príkladom je jutová taška, pri ktorej spoločnosť zákazníkom poskytuje doživotnú záruku.

 
Zdroj: euractiv.sk
Zdrojový článok:TU
 

5.5.2015